Extra Curricular

We run a range of extra-curricular clubs in and out of school time

All activities

Monday
Club
Time
Location
Staff
Sign Language
13:00 - 13:30
AS Room 15
TCS
Fusion Dance Club
15:30 - 16:30
Dance Studio
LTP
KS3/4 Rugby Club
15:30 - 16:30
Steyne Site
Kevin: Seaford RFC Coach
KS3 Drama Club
15:30 - 16:30
SS Room U
JBD
Years 7/8 Basketball
15:30 - 16:30
Steyne Site
NWP/LDM
Whole School Swimming Academy
15:00 - 16:30
Steyne Site
NWP/LDM
Homework Club SSLRC
After School - 16:00
SSLRC
LRC Staff
Homework Club ASLRC
After School - 16:15
ASLRC
LRC Staff
Tuesday
Club
Time
Location
Staff
KS3 Art Club
Lunchtime
SS Room ME
Art Staff
KS4/5 DT Club
14:50 - 16:00
AS DT Workshop
DHT
School Band - All Welcome
15:00 - 16:00
Music Department
HMM/DFM
KS4/5 Photography Club
13:15 - 13:45
Photography Suites
TSA
KS3 Boys Football
15:00 - 16:30
Steyne Site
RSP/WBB
KS3 Netball
15:00 - 16:30
SS Sports Hall
SBP/AUP
GCSE Dance
15:00 - 16:30
Dance Studio
LTP
Homework Club SSLRC
After School - 16:00
SSLRC
LRC Staff
Homework Club ASLRC
After School - 16:15
ASLRC
LRC Staff
Wednesday
Club
Time
Location
Staff
Table Top Gaming Club - Open to all
15:00 - 16:00
AS Room 25
AOS
Volleyball
15:00 - 16:00
SS Sports Hall
MVL
KS3 - Mastery Maths
Lunchtime
SS Room MG
KRM
KS3 - Computer Science Club
Lunchtime
SS Computer Suite
NUB
KS4 Maths Support
15:00 - 16:00
Maths Department
DMM/MUM/DHM
Years 9-11 Challenge & Further Maths
Lunchtime
AS Room 12
DBM/MBM
All Girls Football
15:00 - 16:00
Steyne Site Field
NWP/HMP
Year 9 Sports Leaders
15:00 - 16:00
Sports Hall
SBP
Whole School Swimming Academy
15:00 - 16:00
Swimming pool
Nick Mutulama (Swim Coach)
Homework Club SSLRC
After School - 16:00
SSLRC
LRC Staff
Homework Club ASLRC
After School - 16:15
ASLRC
LRC Staff
Thursday
Club
Time
Location
Staff
KS4/5 Art Club
Lunchtime
AS Room 42
Art Staff
Years 8-10 Latin Club
15:00 - 16:00
AS Room 10
Richard Burrows
Year 11 Photography
15:00 - 16:00
AS Photography Suite
TSA
KS4 Netball
15:00 - 16:00
Sports Hall
SBP/AUP
Year 8 Independent Research Project
15:00 - 16:00
(Week 2 only)
Room C
ABE/RFE
Homework Club SSLRC
After School - 16:00
SSLRC
LRC Staff
Homework Club ASLRC
After School - 16:15
ASLRC
LRC Staff
Friday
Club
Time
Location
Staff
Choir
13:15 - 13:45
SS Room N
HMM
Singing Group
15:00 - 16:00
SS Room N
DFM
Samba Band
15:00 - 16:00
SS Room N
DFM
KS3 STEM Club
15:00 - 16:00
SS Lab G
PVS/TCS
Basketball Years 9, 10 & 11
15:00 - 16:30
SS Sports Hall
Miguel Force Basketball

Maths

Maths Clubs
Day
Club
Time
Location
Staff
Tuesday
Sixth Form Maths Support and KS3 Maths Support
14:50 - 15:50
SS Room P
Mrs Green
Wednesday
Year 7 and 8 Mastery Maths Support
Lunchtime
SS Room MH
Mrs Ridley
Years 9-11 Maths Challenge and Further Maths
Lunchtime
AS Room 12
Mr Bridge and Mr Brown
KS3 Maths Support
14:50 - 15:50
AS Room 9 and 11
Mr MacDonald and Mr Hooker

P.E.

P.E. Extra Curricular
Day
Club
Time
KS Group
Staff
Monday
Fusion Dance Club
15:30 - 16:30
KS3
LTP
Basketball Club
15:30 - 16:30
KS3
HMP/NWP
Swimming
15:30 - 16:30
KS3/4
Nick Mutulama
Tuesday
GCSE Dance
15:00 - 16:00
KS4
LTP
Cricket
15:00 - 16:00
KS3/4
RSP/WBB
Tennis
15:00 - 16:00
KS3/4
SBP/AUP
Gymnastics
15:00 - 16:00
GCSE
HMP
Wednesday
Volleyball
15:00 - 16:00
KS3/4
MVL
Striking & Fielding
15:00 - 16:00
KS3/4
NWP/RSP
Swimming
15:00 - 16:00
KS3/4
Nick Mutulama
Year 9 Sports Leaders
15:00 - 16:00
KS4
SBP
GCSE Theory Intervention - Year 11
15:00 - 16:00
GCSE
HMP
Skip to content